Namydlanie wapna - Dom z natury

Materiały budowlane z wyłącznie naturalnych surowców
Dom z natury
Przejdź do treści

Menu główne:

Namydlanie wapna

Porady
Przydatne linki
Namydlanie wapna

Namydlanie świeżych powłok wapiennych jest znane od czasów rzymskich jako sprawdzona metoda ochrony ich powierzchni. Namydlone powierzchnie wapienne są przepuszczalne dla pary wodnej i łatwe w czyszczeniu. Rozpryskiwana woda lub inne płyny raczej perlą się na powierzchni zamiast spływać i pozostawiać brudne ślady. Brud nie wnika wgłąb i daje się łatwo umyć. Namydlenie mocno wybarwionej powłoki sprawia, że uzyskuje efekt patyny.


Zastosowanie

Stosuje się je tam, gdzie należy liczyć się z większym zabrudzeniem, kurzem lub rozpryskiwaną wodą i wymagane jest zachowanie czystości: klatki schodowe, przedszkola, pokoje dziecięce, gabinety lekarskie, powierzchnie opryskiwane wodą w łazienkach i kuchniach.
Namydlanie wapna nie zastępuje wodoodpornych płytek i nie znajduje zastosowania w kabinach prysznicowych lub w obszarze pryskania tłuszczu w kuchniach.


Zasada działania

Zawarte w naturalnych mydłach roślinnych (np. w mydle marsylskim) kwasy tłuszczowe reagują z zawartym w świeżej powłoce wapiennej wodorotlenkiem wapnia i tworzą mydło wapienne. Mydło wapienne jest hydrofobowe i nierozpuszczalne w wodzie. Aby zaszła reakcja wymagana jest świeża warstwa wapienna. Związane wapno (węglan wapnia) nie jest zdolne do wytwarzania mydła wapiennego. Dlatego ważne jest, aby czas między położeniem ostatniej warstwy wapiennej a nałożeniem mydła był jak najkrótszy, tzn. niezwłocznie po uzyskaniu zdatności ostatniej powłoki do powtórnego malowania i nie dłużej niż w ciągu 24 godzin.

Do namydlania nie nadają się mydła syntetyczne, płynne lub neutralne.


Podłoże

Do namydlania nadają się następujące podłoża:

  • farba wapienna

  • gładź wapienna

  • tynk wapienny


Stosowanie

Rozpuścić 25 – 50g mydła marsylskiego w 1l gorącej wody, co odpowiada stężeniu 2,5 – 5%. Ciepły roztwór mydła nanosić cienko pędzlem fasadowym od dołu powierzchni do góry. Po wyschnięciu można powtórzyć aplikację mydła.


Kształtowanie powierzchni

Jednokrotne lazurowanie:

W 2,5 – 5% roztworze mydła marsylskiego rozprowadzić pigment w ilości maksymalnie 100g na 1l roztworu. Nanosić pędzlem fasadowym.

Wielokrotne lazurowanie:

Rozprowadzić pigment w wodzie po gaszeniu wapna w ilości maksymalnie 50g na 1l. Nanosić pędzlem fasadowym w kilku warstwach kolejno po przeschnięciu każdej. Bezpośrednio po wyschnięciu ostatniej warstwy lazury nanieść 2,5 – 5% roztwór mydła marsylskiego. Po wyschnięciu można powtórzyć aplikację mydła.


Nabłyszczanie powierzchni:

Gładź wapienną lub tynk wapienny drobnoziarnisty wygładzić pacą mocno naciskając. Po wchłonięciu materiału nanieść 2,5 – 5% roztwór mydła marsylskiego i ostatecznie wypolerować pacą.


Czyszczenie

Płynne zabrudzenia (napoje itp.) bezzwłocznie usunąć przy pomocy miękkiej szmatki nie szorując. Zaschnięte zabrudzenia zmyć miękką szmatką lub gąbką zwilżoną zimną lub letnią wodą, a następnie osuszyć miękką szmatką. Do czyszczenia nie należy używać ostrych, szorujących środków.


Uwagi

Przed rozpoczęciem pracy na dużych powierzchniach należy wykonać próbę, aby zbadać oddziaływanie z podłożem i wygląd po aplikacji. Szorstkie powłoki wapienne również można impregnować mydłem, lecz utrzymanie ich w czystości jest trudniejsze ze względu na strukturę powierzchni.
Powłok z farby kazeinowej, farby klejowej oraz tynku włókiennego marmurowego nie można impregnować mydłem.


Renowacja

Przed kolejnym malowaniem należy przeszlifować powierzchnię. Zwilżenie wodą pozwoli upewnić się, czy cała powierzchnia jest równomiernie chłonna. Po wyschnięciu wody można nanosić nową warstwę farby.


Wskazówki

Przedstawione informacje zostały opracowane na podstawie naszego doświadczenia. Istnieją różne metody użycia i różny wpływ na środowisko oraz różnego rodzaju właściwości podłoża, należy więc wykluczyć zobowiązanie za ogólną ważność prawną pojedynczych zaleceń. Przed użyciem należy sprawdzić produkt pod kątem zdatności do zastosowania (powłoka próbna). W przypadku nowego produktu albo zmiany istniejącego produktu informacje te tracą swoją ważność.

Najnowsze informacje o produktach można znaleźć w internecie pod www.kreidezeit.de albo bezpośrednio u firmy Kreidezeit.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego